Avatar
 
AnasayfaKapıTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 ATEŞ BÜKÜCÜLER HAKKINDA BİLGİ!

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin
avatar

GENEL KURMAY BAŞKANI
MEMLEKET : Batı Hava Tapınağı BÜKTÜĞÜ ELEMENT : HAVA
BÜKME GÜCÜ : 288
TECRÜBE PUANI : 27
DURUMU : ÖĞRETMEN,GENERAL,ADMİN
YORUM :
MesajKonu: ATEŞ BÜKÜCÜLER HAKKINDA BİLGİ!   Perş. Mart 18, 2010 4:44 pm

Gezegenin ekvator çizgisinin batı kısmında kurulmuş olan ve Japonya, Endonezya, İzlanda, Çin gibi ülkelerden esinlenerek oluşturulmuş bir sürü volkanik adadan meydana gelen ülkedir. Ateş ulusu, ateş bükmeyi sağlayan pirokinetiğin Ateş Bükme sanatını gerçekleştirenlerin memleketidir. Ateş ulusu silahlı kuvvetleri bir asırdan fazla süren zaman içinde gezegenin çoğunda emperyalizm ve kolonicilik anlayışına uygun olarak hakimiyet kurmuştur.

Kültürleri
Avatar evrenindeki bir çok kültür ve yerleşim gibi Ateş Ulusu da kesin olarak Çin'den etkilenerek oluşturulmuştur. Ateş ulusundaki moda geleneksel Çin giyimi ile oldukça benzerdir. çeşitli renklerin, paltoların ve silahların katmanlarından oluşan giyimleri geleneksel Çin'e yakındır. Ateş ulusu vatandaşları ve yöneticileri, siyahtan, kahverengi ve kırmızıya kadar çeşitli elbiseler giyerken altın ve mücevherat da aksesuar olarak sıklıkla kullanılır.
Ateş ulusu amblemi, kırmızı bayrağın üzerinde siyah ateşten oluşur. bu amblemin olduğu bayrak, ateş ulusunun kendi şehirlerinden ve kasabalarından fethettikleri yerleşim birimlerine kadar bir çok kez görülmüştür. Diğer ulusların aksine bu amblem ordu veya donanma kuvvetleri üniformalarında bulunmaz.

Agni Kai

Ateşbükücüler bir anlaşmazlığa düştüklerinde veya onurlarını geri almak maksadıyla yüzyılalrdır süregelen bir gelenek olan ateş bükücü düellosu Agni Kai'ı uygularlar. KArşılaşma açık havalı bir arenada gerçekleştirilir ve izleyiciler de bulunabilir. Bu karşılaşmalardaki hedef, rakibinin dengesini bozmak ve etkisiz hale getirmektir. Bu düellolar yüzlerce ateş bükücünün hayatına mal olmuştur ve mücadelede affetdici davrananlara da iyi gözle bakılmaz. Agni kelimesi sanskritçe ateş kelimesinden türetilmiştir.

Eğitim
Ateş ulusu, gerçek hayattaki resmi okullardakine benzer bir eğitim sistemine sahiptir. Tarih, Müzik, Etik, Savaş Hali ve Ateş Bükme derlseri, çeşitli öğretmenler tarafından öğrencilere öğretilir. Aynı zamanda bu eğitim bir beyin yönlendirme işlevi de görüp öğrencilerde yüksek milliyetçilik ve ateş lorduna sadakat sağlamak için kullanılır. Öğretmenler, disiplin ve düzen konusunda katı olup öğrencilere dans sanatı veya kendini ifade etme biçimlerini göstermeyi reddederler. Ayrıca tarih kitaplarındaki konularda bolca sansür ve propaganda mevcudiyeti görülebilir (Örneğin, Hava Göçebeleri soykırımı, Göçebelerin ordusu olmamasına rağmen "Hava Göçebesi ordusuyla meydan savaşı" şeklinde tarif edilir.)

Ordu
Ateş Ulusu ordusu, dört ülke içindeki en güçlü ordudur. Mekanik silahlı kuvvetlere sahip olan tek askeriyedir. Ateş ulusu, kara temelli savaş makineleri ve araçlarının yanı sıra, donanma için de aktif gemiler kullanır. Aynı zamanda hava gücüne sahip olan da tek ulustur. Ayrıca her yüzyılda bir "Sozin'in Kuyrukluyıldızı" sayesinde ateş bükücülükleri en şiddetli silaha dönüşür.
Ateş ulusu ordusu, bükücü olmayan askerler de barındırır. Bu askerler genellikle, mızrak, kılıç ve kalkan ile kuşandırılırlar. Ordunun bükücü elemanları ile silahsız dolaşırlar. En büyük silahları ateş bükücülükleridir.
Ateş ulusu ordusu, Çin ve Moğol orduları gibi asker feda etmekte tereddüt etmez. Bir savaş planı toplantısında, generallerden biri, sadece dikkati başka yöne çekmek için çok sayıda askerin feda edilmesini önermiştir.
Yu Yan Okçuları, 100 metreden bir sineği tereddütsüz vurabilecek, çok özel eğitilmiş dövmeli askerlerdir. Komutan Zhao'nun emri altındadırlar. Son derece yeteneklidirler ve Aang'i, yani Avatar'ı bile bir süreliğine ele geçirmişlerdir fakat sonrasında Avatar kaçmayı başarmıştır.
Bir ada ülkesi olması ve her yanı sularla çevreli olması neticesinde, Ateş ulusu donanması oldukça gelişmiştir. Ateş ulusunun gemilerde metal kullanması gemilere, toprak bükücüler tarafından zarar verilmesini önlemektedir.
Ayrıca ateş ulusu, "Mekanikçi" olarka bilinen tasarımcının yaptığı savaş balonlarına sahiptir. İlk başarısız ateş ulusu istilasının sonuna doğru, bu balonlar istilayı tamamen püskürtmek ve sona erdirmek için kullanılmıştır.

Tarihleri
Orjinal olarak, Ateş bilgeleri, adaları Büyük bilge(Ateş Lordu) ile birlikte yönettiler. Ateş bilgileri bir süre özgürdüler fakat sonraları büyük bilgeye sadakate zorlandılar. Ateş ulusunda, Ateş Lordu ünvanı ile mutlak monarşi mevcut oldu.
Lord Sozin zamanında yeni bir Ateş Ulusu geleneği yaratıldı. Bu geleneğe göre, her kim ki bir ejderhayı öldürürse onun güçleri efsanevi olarak anılacaktı. Ejderhalar, uzun yıllardır insanlığın arkadaşı olmalarına rağmen bu gelenekten sonra büyük nefret duymaya başlayıp gizlenme yerlerine saklandılar. Eğer bir ateş bükücü bir ejderhayı öldürürse "Ejder" ünvanını kazanıyordu. Son ejder, sonraları "Batının Ejderi" olarka da anılacak olan Prens Iroh idi. Ejderha ile dövüşürken "Ejder Ağzı" olarka bilinecek tekniği keşfetti. Bu teknik, ağızdan ateş çıkartmayı mümkün kılıyordu. Ardından bu tekniği ailesine öğretmeye çalıştı. Fakat, Iroh'a göre, öldürdüğü ejderha yaşayan ve varolan son ejderhaydı. Daha sonra ise Güneş Savaşçıları olarka bilinen kabilenin korumasında iki ejderhanın daha yaşadığı öğrenildi.

Yerleşim Birimleri
Hapishaneler
Ateş ulusu ordusu, kömür madenleri ve hapishaneleri de kullanırdı. Hapishaneler, diğer uluslardan esirlerin getirildiği korunaklı yerlerdi. Metalden yapılmışlardı.

Kaynar Kaya

Kaynar Kaya (The Boiling Rock), ateş ulusunun güvenlik önlemleri en yoğun olan, en ünlü hapishanesidir. Ateş ulusunun en tehlikeli suçluları ve diğer uluslardan ele geçirilen esirlerin elebaşlarının tutulduğu bir yerdir. Hapishane, bir yanardağ kraterine inşa edilmiş olup etrafı aşağadıki volaknın ısısı ile ısınan kaynar sular ile çevriliydi. Hapishaneye ulaşımın tek yolu, volkanın dışındaki savaş balonuyla ulaşılan bir limanın yukarısındaki kablo ile bağlanmış bir teleferiği kullanmaktı.Ateş ulusu suçlulularından oluşan hapishane nüfusu da epey fazla olduğundan yöneticiler tarafından kesin şekilde koyulmuş bir ateş bükme yasağı uygulanmaktaydı. Bu kuralı çiğneyen her hangi bir mahkum "soğutucu" olarka adlandırılan izole ve son derece soğuk bir odaya kapatılırdı.

Ember ADası

Ember adası, öncelikle tatil amaçlı kulanılan bir Ateş Ulusu adasıdır. Ada üzerinde Ateş Lordu Ozai'nin de aile üyelerinin zaman zaman geldiği bir malikanesi vardır. Adadaki ana etkinlik alanlarından biri "Ember ADası Oyuncuları" olarak bilinen tiyatro grubunun sergilediği oyunlardır. En ünlü oyunları "Buzdağındaki Çocuk" isminde olup Aang ile Ateş Lordu Ozai'nin mücadelesini konu alan ve Ozai'nin zaferiyle sonuçlanan oyundur.

Roku'nun Adası

Ateş Ulusu Başkenti'nden 150 kilometre kadar uzakta olan ve Avatar Roku'ya ev sahipliği yapmış küçük bir adadır. Avatar Görevlerinden arta kalan zamanlarında Avatar Roku ve eşi Ta Min bu adadaki evlerinde vakitlerini geçirirlerdi. Adayı yakan ve Roku'nun ölümüne neden olan bir volkanik patlama sonucu harabe olarka görülmüştür.

Ateş Bükücülük
Ateş Bükmenin ilham kaynağı ve orjini güneş iken, insanlara bu sanatı Ejderhalar öğretmişlerdir. Ateş Bükme felsefei, Bugünkü Ateş Ulusu'nda, ilk çıktığı zamanlardan çok farklıdır. Orjinal olarak, yaşamı, enerjiyi ve sıcaklığı temsil ederken Ateş ulusu'nda öfke ve kızgınlıkla doldurulmuştur. Ateş Bükücülük, iç huzur gibi mental durağanlığı, disiplini, duygusal durağanlığı ve nefes alıp verme ve genel sağlığın iyi olması gibi fiziksel durağanlığa çokça bağlıdır. Ateş bükücüler, gündüzleri geceden daha kuvvetlidirler. Güneş tutulması süresince bükücülüklerini kaybederler. Eğer bir kuyruklıyıldız yakınlarda ise, ateş bükücülerin kuvveti oldukça artar, onlara uçabilme ve büyük ateş dalgaları yaratabilme gibi kuvvetler sağlar. Sozin, kuyrukluyıldızı ilk kez tüm hava göçebelerini ortadan kaldırmak için kullanmış ve savaşı başlatmıştır. Ozai ise, Toprak KRallığındaki herkesi ortadan kaldırmak ve savaşı sonlandırmak için kullanmaya çalışmış fakat Aang tarafından engellenmiştir.
Ateşbükme hareketleri temelde Kuzey Shaolin stiline dayanır. Kuzey Shaolin Kung Fu'su, hızlı, başarılı ve ani atakları gerkli kılar. Bu da ateş bükmeyi, dört sanat içindeki en agresif dövüş sanatı yapmaktadır. Nefes kontrolü ateş bükücülük için son derece önemlidir. Genç ateş bükücülere ilk olarak nefes kontrolü öğretilir çünkü bu olmazsa yarattıkları ateşin kontrolünü çok çabuk kaybederler.

Uzman Teknikler
Yıldırım
Yıldırım yaratmak tüm duyguların ve kafadaki huzurun yokluğunu dikte ederek tamamen Yin ve Tang'a odaklanmasını gerekli kılar ve sadece inanılmaz derecede tecrübeli ateş bükücüler tarafından gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda bir bükücü, yaratmaktan ziyade yıldırımı yönlendirmeyi de başarabilir.

Uçmak
Bazı yetenkli ateş bükücüler, ateşi ayaklarının altına tutarak doğan enerji ile çok daha yukarıya zıplamayı veya ilerlemeyi başarabilirler.

Ateş Nefesi
Iroh bir ejderha gibi ağzından ateş çıkarabilir. Zuko'ya da bu tekniğin kullanımı ilk sezonda gösterilmiştir. Sozin'in Kuyruklıyıldızı bölümünde Azula, Aang, Ozai de ateş nefesi yaparken görülmüştür.

Mavi ateş
Normal ateşe göre çok daha sıcak olan bu ateşi yaratabilme yeteneğine bir tek Azula sahiptir. Mavi Ateş, ikinci kitapta normal ateşe göre daha güçlü olarak gösterilmesine rağmen, üçüncü kitapta sade ateşe eşit güçte olarka gösterilmiştir. Mavi ve Kırmızı Ateş'in hangisinin daha güçlü olabileceği eğitimle alakalıdır. Final bölümünde Zuko'nun kırmızı ateşi Azula'nın mavi ateşini karşılayabilmiştir. Zuko o zaman ateş bükmeyi, orjinal ateş bükücüler lan Ejderhalardan öğrenmiştir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://avatarzuko.benimforum.org
|_•'•'•PяΣηŚ_ŹцкØ•'•'•_|

avatar

MEMLEKET : Ateş Ulusu (SaRaY) BÜKTÜĞÜ ELEMENT : Ateş Bükücü
BÜKME GÜCÜ : 21
TECRÜBE PUANI : 1
DURUMU : Ateş Ulusu PReNSi
YORUM :
Ateş Bir Yıkım Aracı DeğiLdir ,Ona Bir Bakış ŞekLidir ... Wink


SaygıLar ; |_•'•'•PяΣηŚ_ŹцкØ•'•'•_|

MesajKonu: Geri: ATEŞ BÜKÜCÜLER HAKKINDA BİLGİ!   Cuma Haz. 25, 2010 11:17 am

TeşekkürLer Smile
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.crazypipe.azbuz.com
 
ATEŞ BÜKÜCÜLER HAKKINDA BİLGİ!
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Yönetici hakkinda hersey
» ! >>>>> KONU SABİTLEME HAKKINDA <<<<< !
» PORTAL HAKKINDA SORULAR
» ŞİRİN WEB HAKKINDA
» Modeller hakkinda

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
** AVATAR The Last Airbender **  :: Bükücüler :: Ateş Bükücüler-
Buraya geçin: